close

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, że używamy informacji zapisanych na urządzeniach końcowych użytkowników przy pomocy plików cookies, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza, że użytkownik wyraża zgodę na ich zapisywanie.

Martwe pole

Porady doświadczonych dla początkujących
(jak jeździć, jak hamować, jak upadać, jak jeździć w grupie)
moderatorzy: Wojtas

Martwe pole

Postautor: krzysiek066 dodano: 17 cze 2015, 19:23

Dziś pierwszy raz przekonałem się jak ważny jest ruch głową podczas manewru zmiany pasa celem upewnienia się czy jakiś pojazd nie schował nam się w martwym polu. Otóż jadę sobie środkowym pasem i zamierzam zmienić na prawy, więc prawy kierunkowskaz wcześniejsze zerknięcie w lusterko ( co z resztą czynie co chwila bez specjalnego powodu, taki nawyk) i już podczas manewru ruch głową w prawo również zadziałał jako nawyk i ... dzięki Bogu że mam ten nawyk bo skleiłbym się z passatem :wielkieoczy: Zdążyłem odbić, zalać się potem i po chwili jeszcze raz wykonać manewr tym razem najpierw zerkając przez ramię i sekundę później wykonując manewr bo ta sekunda ma ogromne znaczenie jak się okazuje. Jak słowo daję koleś musiał chyba sobie jechać obok mnie i podziwiać moto :D bo zauważyłbym go w tym lusterku zerkając w nie co chwila i jeszcze raz przed samym manewrem.
Wszystko to co piszę wydaje się przecież oczywiste i uczą tego na kursie ja zawsze o tym pamiętam a wręcz działam mechanicznie dziś jednak podszedłem do sprawy zbyt rutynowo i skręt głową wykonałem tą sekundę za późno, całe szczęście że nie dwie sekundy _boisie
Pamiętajcie zatem, że instruktor na kursie mówi o tym nie dlatego że mu za to płacą ale martwe pole istnieje i jest zwłaszcza dla nas motocyklistów meega niebezpieczne.
Uważajcie na drodze ;)
Nieważne czym, ważne z kim jeździsz ;)
Awatar użytkownika
krzysiek066
Sympatyk
 
Posty: 511
Rejestracja: 30 sie 2013, 20:55
Lokalizacja: Płock(mazowieckie)
Motocykl: Raven250->VT600->VTX1300
Tel. kom.: 530190634
Płeć: mężczyzna
Wiek: 42

Re: Martwe pole

Postautor: Deamiens dodano: 17 cze 2015, 19:40

Ja mam nawyk zerkania przez ramię przy zmianie pasa od momentu, jak się o mało pod SUV`a nie wpasowałem... I o ile w moto jest to tylko takie przyzwyczajenie, bo mało co jedzie wolniej ode mnie, to w puszce nieraz pomogło :)
Awatar użytkownika
Deamiens
Forumowicz
 
Posty: 1308
Rejestracja: 20 cze 2010, 20:47
Lokalizacja: Lublin
Motocykl: DR800, DL1000
Tel. kom.: 696082016
Płeć: mężczyzna
Wiek: 35

Re: Martwe pole

Postautor: Morph dodano: 17 cze 2015, 20:45

Mnie nawyk został ,bo jak uczyłem się jeździć ,to mało które moto miało lusterko i trzeba było głowę odwracać by zobaczyć co się z tyłu dzieje _boisie
Nie jeździj szybciej niż Twój anioł stróż potrafi latać
Obrazek
Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Na przykład , gdy idę do monopolowego boję się, że będzie zamknięty.
Awatar użytkownika
Morph
Klubowicz
 
Posty: 1744
Rejestracja: 18 maja 2013, 17:39
Lokalizacja: Podbeskidzie
Motocykl: Romet R250 / Honda CBF600s
Płeć: mężczyzna
Wiek: 53

Re: Martwe pole

Postautor: krzysiek066 dodano: 18 cze 2015, 09:17

Morph pisze:Mnie nawyk został ,bo jak uczyłem się jeździć ,to mało które moto miało lusterko i trzeba było głowę odwracać by zobaczyć co się z tyłu dzieje _boisie

Dobre :rotfl: :rotfl: ale teraz masz jak znalazł ;)
Nieważne czym, ważne z kim jeździsz ;)
Awatar użytkownika
krzysiek066
Sympatyk
 
Posty: 511
Rejestracja: 30 sie 2013, 20:55
Lokalizacja: Płock(mazowieckie)
Motocykl: Raven250->VT600->VTX1300
Tel. kom.: 530190634
Płeć: mężczyzna
Wiek: 42

Re: Martwe pole

Postautor: zmstr dodano: 18 cze 2015, 11:56

Znam z autopsji. Kilka lat temu w puszce na dwupasmówce przy dużym natężeniu ruchu co chwila spoglądałem w lusterko, aż się zrobi miejsce do zmiany pasa. Nagle patrzę - pusto! Więc kierunek, kierownica w lewo i nagle jak z pod ziemi pojawiło się Seicento, którego prawy bok zmasakrowałem swoim lewym bokiem. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale od tamtej pory czy to zwykła droga przy wyprzedzaniu, czy autostrada przy zmianie pasa - za każdym razem odkręcam głowę w lewo. To samo w motocyklu - choć tutaj częściej obserwuję całą drogę za mną, to i tak oprócz lusterka, przy zmianie pasa wykorzystuję szyję :)
Nie lubię ciepłego piwa, zimnego lata i zarozumiałych bab, które zachowują się jakby miały okres przez 30 dni w miesiącu :)
zmstr
Forumowicz
 
Posty: 84
Rejestracja: 15 maja 2015, 19:46
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Motocykl: Romet ADV 150
Płeć: mężczyzna
Wiek: 39

Re: Martwe pole

Postautor: szupek dodano: 22 cze 2015, 13:03

Warto dodać, że kluczową kwestią jest prawidłowe ustawienie lusterek - od widzenia w nich co jest za nami (tak ustawia lusterka mnóstwo motocyklistów i kierowców w ogóle) o wiele istotniejsze są obiekty obok. Mając motocykl z kufrem ustawiam aby kawałeczek kufra widzieć w wewnętrznych kącikach lusterek a nawet wychylam je trochę bardziej.
szupek
Forumowicz
 
Posty: 3
Rejestracja: 22 cze 2015, 12:48
Motocykl: Zipp Nitro 250, Hyosung GT650P
Płeć: mężczyzna

Re: Martwe pole

Postautor: andrzej_sl dodano: 22 cze 2015, 13:16

Ja, czy to jadę samochodem, czy na moto, zawsze odwracam głowę i sprawdzam, bo tez już nieraz miałem sytuacje, że nie zauważyłbym pojazdu w "martwym polu". Taki nawyk i już.
Trzy najpopularniejsze słowa na świecie - "Made in China".
andrzej_sl
Klubowicz
 
Posty: 753
Rejestracja: 01 wrz 2013, 17:30
Lokalizacja: Gliwice
Motocykl: Mińsk125-JL150-GS500-ST1100
Tel. kom.: 600413426
Płeć: mężczyzna
Wiek: 53


Wróć do Szkoła bezpiecznej jazdy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron