close

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, że używamy informacji zapisanych na urządzeniach końcowych użytkowników przy pomocy plików cookies, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza, że użytkownik wyraża zgodę na ich zapisywanie.

przeciwskręt

Porady doświadczonych dla początkujących
(jak jeździć, jak hamować, jak upadać, jak jeździć w grupie)
moderatorzy: Wojtas

przeciwskręt

Postautor: Snajper dodano: 21 cze 2016, 14:36

Może to głupio przyznać się do czegoś takiego, ale po roku jeżdżenia pracuję nad nowymi nawykami.

Przeczytałem uważnie "Motocyklistę doskonałego" i okazuje się że nawet 125-kę łatwiej prowadzić używając przeciwskrętu niż balansowania ciałem - nie tylko zresztą w zakrętach. Miałem "przyjemność" załapać się na jazdę w wichurze i gdyby nie ta technika, pływałbym po całej drodze, próbując balansować ciałem oraz deptać podnóżki i naciskać kolanem bak (jak zalecała to inna książka). Zaskakujące odkrycie, że powyżej prędkości minimalnej łatwiej skręcać w prawo skręcając w lewo ;)

Proponuję wszystkim początkującym, aby zapoznali się z ta techniką, nawet jeśli uważają, że 125-ki nie potrzebują żadnej zaawansowanej techniki do jazdy. Unikną wtedy nauki jazdy od nowa.

Wszystkich starych motocyklistów przepraszam za zaśmiecanie forum takimi mądrościami, a tych którzy podążają droga moich błędów ;) zachęcam do przećwiczenia tej techniki.
----------------------------------------------
Obrazek Nie walcz z maszyną. Poznaj ją, zrozum, poczuj - niech stanie się częścią Ciebie.
Awatar użytkownika
Snajper
Klubowicz
 
Posty: 1289
Rejestracja: 29 cze 2015, 22:59
Lokalizacja: Częstochowa
Motocykl: BenycoBr125/Honda Deauville650
Tel. kom.: 698398528
Płeć: mężczyzna
Wiek: 55

Re: przeciwskręt

Postautor: Gixer dodano: 21 cze 2016, 15:42

tak naprawdę połowa ludzi stosuje przeciwskręt nie wiedząc nawet że coś takiego robi ;)
nie sztuką jest jechać,sztuką jest jeździć
Gixer
Klubowicz
 
Posty: 1930
Rejestracja: 18 maja 2013, 23:13
Motocykl: Honda CBR
Płeć: kobieta

Re: przeciwskręt

Postautor: garfik dodano: 21 cze 2016, 17:19

Podobno tak. Osobiście naprawdę polecam "Przyspieszenie" Keitha Code. Ten film jasno wyjaśnia, jak to pochylanie ciała naprawdę powoduje nieświadome ściągnięcie kierownicy i inicjuje przeciwskręt. Obejrzałem, poszedłem pojeździć, sprawdziłem... Działa! Nawet na 125 bardzo się przydaje.
Dzięki temu filmowi polubiłem zakręty :D serio, mało jest przyjemniejszych rzeczy niż dozować nacisk na kierownicę i czuć jak się kurdupel kładzie...
--
90% wypadków wydarza się w domu. ZAKAZAĆ DOMÓW!
Those, who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety - Benjamin Franklin

KOTY. KOTY SĄ MIŁE.
Awatar użytkownika
garfik
Forumowicz
 
Posty: 635
Rejestracja: 26 wrz 2015, 21:54
Lokalizacja: Warszawa - Grochów
Motocykl: Nornica - Yamaha XJ 600 N
Płeć: mężczyzna
Wiek: 54

Re: przeciwskręt

Postautor: Hawk1985 dodano: 21 cze 2016, 17:51

Jak zacząłem jeździć na 125 nie mogłem tego pojąć... przeczytałem w książce, obejrzałem w filmie, ale na prawdę zrozumiałem to dopiero jak spróbowałem :D

Co do balansowania słyszałem teorię że nie poleca się choppera jako pierwszego motocykla, i wydaje mi się że niestety mogę się z tym zgodzić :-( już tłumaczę.
Otóż paradoksalnie lepiej manewrować mi ponad 200 kg Transalpem, niż ok 50 kg lżejszym KSLem.
W keewayu nie byłem w stanie tak zmieniać pozycji motocykla na drodze ruszając delikatnie biodrami, tak jak robiłem to na gladiusie i transalpie.
Musiałem się tego uczyć bo na lajcie ten manewr był bardzo utrudniony.
Znaczenie ma pewnie wysokość siedziska i kąt nachylenia przedniej osi.
Pomimo niewątpliwego uroku chopperków i mojej sympatii do nich, musze się zgodzić że uczą złych nawyków - patrząc przez swój pryzmat.

Wytapatalkowano
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Awatar użytkownika
Hawk1985
Forumowicz
 
Posty: 1653
Rejestracja: 27 wrz 2014, 14:07
Lokalizacja: Jaworzno
Motocykl: DL650 + F650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 38

Re: przeciwskręt

Postautor: Dyziek76 dodano: 21 cze 2016, 18:51

Pamietam, jak sam tez czytalem i ogladalem 'wyklady' na YT. Jak usiadlem za kiera i zaczalem "obserwowac siebie", zdalem sobie sprawe, ze stosuje. Niemniej, w sytuacjach sie w dla (ciasny zakret?), lepiej polegac na wyuczonych i przecwiczonych zachowaniach. Dlatego tez przeciwskret i prace manetka cwicze.

Tapatapa...
Awatar użytkownika
Dyziek76
Forumowicz
 
Posty: 379
Rejestracja: 09 lip 2015, 15:12
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: Romet Soft 125
Płeć: mężczyzna
Wiek: 47

Re: przeciwskręt

Postautor: michaelrsl dodano: 21 cze 2016, 19:18

Coda fajnie to wytłumaczył, polecam zobaczyć :-)
https://youtu.be/Hv5X37wJX8k
Awatar użytkownika
michaelrsl
Forumowicz
 
Posty: 125
Rejestracja: 09 lut 2015, 13:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Motocykl: Keeway RKV 125
Płeć: mężczyzna
Wiek: 41

Re: przeciwskręt

Postautor: Groot dodano: 21 cze 2016, 19:26

Tak trochę na wesoło. Mój znajomy z którym zaczynaliśmy jazdy i pierwsze próby na motocyklu - twierdzący z resztą że skoro umie jeździć na rowerze to i na motocyklu będzie potrafił... :mrgreen: :mrgreen:
- wyczytał właśnie o przeciwskręcie i postanowił go przećwiczyć. Jakież było moje zdziwienie kiedy podjechał w miejsce spotkania....Patrzę jedzie różane chłopcze (no raczej stary byk) cały w płatkach róż , róże powciskane w różne części motoru...no cudo...istna rusałka na kołach. Gdy podjechał było już trochę gorzej...Gęba cała w rysach - wyglądał jakby całował się z wk..... kocurem. Coś Ty zrobił - pytam.
No co...przeciwskręt ćwiczyłem . Gdzie , w szklarni? - pytam. Mina za którą nawet Visą nie zapłacisz...Wjechałem na rondo no i skręciłem w prawo i wpadłem w róże.(nadmieniam że nie chodziło o zjazd z ronda :D )... No znaczy w kwietnik. Ręce mi opadły , ustawiłem żuchwę na właściwym miejscu i pomału pojechałem do domu. Nie mogłem uwierzyć.... :D
Awatar użytkownika
Groot
Forumowicz
 
Posty: 594
Rejestracja: 18 cze 2016, 15:50
Lokalizacja: Katowice
Motocykl: Can Am Spyder
Płeć: mężczyzna
Wiek: 61

Re: przeciwskręt

Postautor: Snajper dodano: 21 cze 2016, 19:35

:rotfl:

No cóż, jest różnica pomiędzy delikatnym ruchem, a pociągnięciem za wajchę z całej siły :)
----------------------------------------------
Obrazek Nie walcz z maszyną. Poznaj ją, zrozum, poczuj - niech stanie się częścią Ciebie.
Awatar użytkownika
Snajper
Klubowicz
 
Posty: 1289
Rejestracja: 29 cze 2015, 22:59
Lokalizacja: Częstochowa
Motocykl: BenycoBr125/Honda Deauville650
Tel. kom.: 698398528
Płeć: mężczyzna
Wiek: 55

Re: przeciwskręt

Postautor: garfik dodano: 21 cze 2016, 19:40

Snajper pisze::rotfl:

No cóż, jest różnica pomiędzy delikatnym ruchem, a pociągnięciem za wajchę z całej siły :)

Cóż, są dwie szkoły przeciwskrętu. Jedni wolą ciągnąć z jednej strony, inni pchać z drugiej... ;p

No offence :D
--
90% wypadków wydarza się w domu. ZAKAZAĆ DOMÓW!
Those, who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety - Benjamin Franklin

KOTY. KOTY SĄ MIŁE.
Awatar użytkownika
garfik
Forumowicz
 
Posty: 635
Rejestracja: 26 wrz 2015, 21:54
Lokalizacja: Warszawa - Grochów
Motocykl: Nornica - Yamaha XJ 600 N
Płeć: mężczyzna
Wiek: 54

Re: przeciwskręt

Postautor: Snajper dodano: 21 cze 2016, 19:42

Ja tam wolę pociągnąć :D mam lepsze wyczucie w czterech palcach niż samym kciuku ;) :)
----------------------------------------------
Obrazek Nie walcz z maszyną. Poznaj ją, zrozum, poczuj - niech stanie się częścią Ciebie.
Awatar użytkownika
Snajper
Klubowicz
 
Posty: 1289
Rejestracja: 29 cze 2015, 22:59
Lokalizacja: Częstochowa
Motocykl: BenycoBr125/Honda Deauville650
Tel. kom.: 698398528
Płeć: mężczyzna
Wiek: 55

Następna

Wróć do Szkoła bezpiecznej jazdy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron