close

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, że używamy informacji zapisanych na urządzeniach końcowych użytkowników przy pomocy plików cookies, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza, że użytkownik wyraża zgodę na ich zapisywanie.

Wybór pierwszej maszyny

Wybór pierwszej maszyny

Postautor: luksad dodano: 06 mar 2016, 22:49

Witam,
już od dawna chodzi za mną chęć posiadania Motocykla i jestem już coraz bliżej tego faktu (prawa jazdy nie posiadam - jedynie B >3lat, nigdy nie jeździłem niczym) i tutaj pojawia się kwestia wyboru.
Odwiedziłem salon w którym pracują doświadczeni Motocykliści i po dłuższych rozmowach i przymiarkach (wraz z dziewczyną bo ma być on na 2 osoby) wyszły nam dwie sztuki na pierwszy plan.
1sza opcja to rozsądny ze względu na zabezpieczenia (co przy nauce się przyda) ADV125, dodatkowy atut to lekki teren do pokonania, jednak na minus może być tu wysokość kanapy - mimo zapewnień że jest na "nasz wzrost" oboje 175+cm miałem wrażenie że jest delikatnie za wysoki.
2ga propozycja to rewelacyjnie wygodny M12, jak usiadłem na nim to poczułem się jak masło na patelni, jednak ma on też wady - nóżka, którą na bank będzie trzeba wymienić (jeśli jest taka możliwość) bo automat przy nauce będzie błędem, dodatkowo trzeba go doinwestować w gumole i nigdy nie będzie w pełni zabezpieczony jak ADV plus ponoć ma słabsze hamulce, jednak jest niższa pozycja na kanapie przez co mam wrażenie że gdy będzie "mi leciał na bok" będę w stanie się podeprzeć i go podnieść - mam tu oczywiście na myśli parkingowe sprawy i zatrzymywanie się na światłach, a nie stawianie stóp w czasie jazdy.

przejrzałem tematy o ww i jakoś nie przekonuje mnie nic na żadną ze stron.

EDIT:
ah zapomniałem! ADV posiada obrotomierz a do M12 trzeba go dołożyć co lekko go oszpeci zapewne
luksad
Forumowicz
 
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2016, 20:54
Motocykl: M12
Płeć: mężczyzna
Wiek: 33

Re: Wybór pierwszej maszyny

Postautor: beniamin82 dodano: 06 mar 2016, 23:15

1)Aby się bezpiecznie poruszać powinieneś mieć możliwość postawienia obu stup płasko na ziemi.

2) Jeżeli zaś chodzi o automatyczną stopkę w m12 to nie bardzo wiem o co ci chodzi. Stopka sama się składa i to bardzo dobrze.
Samo stawianie motocykla na nóżce jest takie trudne w tym sprzęcie tylko na początku.

3)Obrotomierz w motocyklu jest ci potrzebny tak samo jak ten w samochodzie, czyli prawie wcale. Chwila moment i nauczysz się jeździć bez tego.

4) m12 jest lepszy jakościowo od adv.

5)Jeżeli niczym nie jeździłeś to koniecznie wykup kilka godzin jazdy w szkole prawa jazdy.
Obrazek
Awatar użytkownika
beniamin82
Klubowicz
 
Posty: 6675
Rejestracja: 21 cze 2009, 16:04
Lokalizacja: Zielina k.Krapkowic
Motocykl: Z125->Cruiser 250->BN251
Tel. kom.: 506177711
Płeć: mężczyzna
Wiek: 42

Re: Wybór pierwszej maszyny

Postautor: Legion dodano: 07 mar 2016, 16:22

Witaj.
Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że masz obawy przed skutkami ewentualnej gleby.
Romet ADV jest wprawdzie wyposażony w gmole, ale fabryczne opony pozostawiają wiele do życzenia, więc istnieje duże prawdopodobieństwo "wykorzystania gmoli w praktyce". Poza tym Tak jak już napisał Beniamin - musisz stopy stabilnie stawiać na ziemi, zwłaszcza, że wcześniej nie miałeś doświadczenia z motocyklami. Pomyśl jak wyglądałoby Twoje ruszanie na wzniesieniu, gdy sytuacja wymagałaby dynamicznego włączenia się do ruchu...

Opony zakładane przez Zongshena (producent M12) mają "większą zawartość gumy w gumie" i zapewniają przyzwoitą przyczepność (w swoim 131 mam fabryczne i jest OK - przejechałem ok. 5000 km - zastrzeżeń nie mam).
Automatyczna "kosa" ma swoje wady, ale też i zalety (nie zepsuje się wyłącznik - bo go nie ma :) ). Z tego co się orientuje - można coś tam "pogmerać", żeby się nie składała - jednak trzeba wtedy pamiętać o jej złożeniu. Coś za coś.

Opony zawsze można wymienić, a gmole zamontować, natomiast motocykl ma być wygodny i ergonomiczny - musi być Ci na nim dobrze :)
Powodzenia w wyborze (z autopsji wiem, że jest trudny).

PS Wiele szkół motocyklowych organizuje szkolenia 125 ccm dla kierowców kat. B - to niewielki wydatek, ale nabyte umiejętności są bezcenne.
SUPPORT BOANERGES
Mk 3; 13-17
Awatar użytkownika
Legion
Forumowicz
 
Posty: 382
Rejestracja: 12 cze 2015, 13:58
Lokalizacja: Mazur wygnany do Krakowa
Motocykl: Yamaha XV125 Virago
Tel. kom.: 888489897
Płeć: mężczyzna
Wiek: 43

Re: Wybór pierwszej maszyny

Postautor: luksad dodano: 04 maja 2016, 00:12

Wiadomo że szkoła pomaga dużo. Wybrałem M12 (trochę zaniedbałem tą kwestię w tym temacie). Generalnie zamierzam iść na całe A. Aktualnie jeżdżę po okolicach (bez szaleństwa i w weekendy żeby ruch był mniejszy), wybrałem się też na "boczne drogi" żeby zaznać trochę uślizgu i blokowania kół. Generalnie największe aktualnie zmartwienie to górka, ale muszę się też gdzieś wybrać gdzieś poćwiczyć
luksad
Forumowicz
 
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2016, 20:54
Motocykl: M12
Płeć: mężczyzna
Wiek: 33

Re: Wybór pierwszej maszyny

Postautor: Legion dodano: 04 maja 2016, 10:16

No to gratuluję nabytku.
Poćwiczysz i będzie dobrze - umiejętności nabiera się w praktyce. Motocykl masz jeszcze na dotarciu, więc jeszcze nie ujawnił pełni swojego potencjału. Musicie się lepiej poznać - jak w każdym związku ;)
SUPPORT BOANERGES
Mk 3; 13-17
Awatar użytkownika
Legion
Forumowicz
 
Posty: 382
Rejestracja: 12 cze 2015, 13:58
Lokalizacja: Mazur wygnany do Krakowa
Motocykl: Yamaha XV125 Virago
Tel. kom.: 888489897
Płeć: mężczyzna
Wiek: 43

Re: Wybór pierwszej maszyny

Postautor: luksad dodano: 04 maja 2016, 20:58

Dokładnie, 300km to za mało żeby wszystko wiedzieć, na chwilę obecną trochę mnie martwi. Przedni hamulec bo jest dość hmm słaby (na plus ciężej o zablokowanie koła, na minus dłuższa droga hamowania) za to tył to żyleta trzeba naprawdę delikatnie używać żeby koło nie stanęło
luksad
Forumowicz
 
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2016, 20:54
Motocykl: M12
Płeć: mężczyzna
Wiek: 33

Re: Wybór pierwszej maszyny

Postautor: eNgine dodano: 05 maja 2016, 15:21

Postaraj się korzystać z obydwu hamulców na raz - wtedy droga hamowania znacznie się skraca.
Awatar użytkownika
eNgine
Sympatyk
 
Posty: 923
Rejestracja: 05 kwie 2009, 12:47
Lokalizacja: Łódź
Motocykl: Honda NC700XA
Tel. kom.: 503365832
Płeć: mężczyzna
Wiek: 38

Re: Wybór pierwszej maszyny

Postautor: luksad dodano: 05 maja 2016, 16:32

Wiem, wiem bo już motocyklista doskonały przeczytany

Wysłane z mojego X2_Soul_Xtreme przy użyciu Tapatalka
luksad
Forumowicz
 
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2016, 20:54
Motocykl: M12
Płeć: mężczyzna
Wiek: 33


Wróć do Motocykle 125 ccm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości