Docieranie silnika

Motocykle 125ccm, Lifan LF-250, Jinlun 250, Jinlun 150, Challenger 200, Zipp, Cruiser 250, inne...
moderatorzy: Luca, beniamin82

Docieranie silnika

Postautor: Largo dodano: 06 gru 2008, 03:14

A ja bym wymienił teraz. Przez zimę taki trochę jeżdżony olej byle jakiej jakości (bo przecież Motula nie wlewają) wytwarza szkodliwe dla silnika związki. Możecie w necie znaleźć jak one się nazywają - ja o tym czytałem na forum Harleya. Skoro i tak chcesz wymienić to wymień teraz.
Largo
 

Docieranie silnika

Postautor: scOti dodano: 06 gru 2008, 03:43

Ale olej po dluzszym postoju tez nalezalo by wymienic. Zrestza 30 zl nie pieniadze... A bedziesz mial spokoj.
scOti
 

Docieranie silnika

Postautor: Largo dodano: 06 gru 2008, 14:09

Ja czytałem, że olej pod wpływem wyższych temperatur wydziela coś, co przy dłuższym "leżakowaniu" jest szkodliwe dla silnika. Jeżeli olej jest świeży i nie przegrzany to wszystko jest ok. Zresztą tak się kiedyś wueski konserwowało - olej do cylindra, dwa ruchy tłokiem beż świecy i spokój na całą zimę :]
Largo
 

Docieranie silnika

Postautor: piernikus dodano: 06 gru 2008, 19:17

To teraz to już cały głupi jestem. Ale niech zwycięży demokracja. Przewaga za więc postanowione....
Awatar użytkownika
piernikus
Forumowicz
 
Posty: 94
Rejestracja: 02 lis 2008, 22:53
Lokalizacja: Toruń
Motocykl: Romet 250V -- SWM SV
Płeć: mężczyzna
Wiek: 54

Docieranie silnika

Postautor: scOti dodano: 07 gru 2008, 00:36

Largo pisze:Ja czytałem, że olej pod wpływem wyższych temperatur wydziela coś, co przy dłuższym "leżakowaniu" jest szkodliwe dla silnika. Jeżeli olej jest świeży i nie przegrzany to wszystko jest ok. Zresztą tak się kiedyś wueski konserwowało - olej do cylindra, dwa ruchy tłokiem beż świecy i spokój na całą zimę :]



Dokladnie o tym mowie. Tak mowia stare poczciwe ksiazki - wiec cos w tym musi byc...

A swoja droga ile to czlowiek od WSK uczy sie o motorach?:)ehh
scOti
 

Docieranie silnika

Postautor: Luca dodano: 08 gru 2008, 11:24

piernikus pisze:witam ponownie
1. czy dobrze rozumiem, że w instrukcji serwisowej Rometów pierwsza wymiana oleju jest po 500 kilometrach?
2. Od zakupu motoru do teraz przejechałem 150 km i nie wygląda, bym do wiosny dobił do nawet 300. Czy zostawić ten olej i wiosną dojeździć i wymienić, czy powinienem zrobić to po tych 150 km?

Jak masz zamiar jeszcze pojeździć to wymień ten olej teraz. W chińskim motocyklu pierwsza wymiana oleju powinna być po około 100km a nie po 500. Te silniki w fabryce są słabo docierane lub wcale i przy pierwszych kilometrach jazdy tworzy się najwięcej wiórów i to wszystko pływa w układzie. W twoim modelu na szczęście jest filterek który to wszystko wyłapuje.
Najważniejsza jest ta pierwsza szybka wymiana by się pozbyć tych śmieci a potem wg zaleceń producenta.
Jak już nie jeździsz to wymień na wiosnę a jak jeszcze śmigasz to wymień odrazu.
Co do szkodliwości pozostawiania w silniku starego oleju na trzy miesiące na zimę to bajki. Zupełnie nic silnikowi nie będzie, po kilku latach faktycznie mogło by się coś złego zacząć dziać ale nie po kilku miesiącach.
Ludzie uruchamiają motocykle, które latami stoją i na zewnątrz widać na nich ząb czasu a wnętrze silnika jest zachowane bardzo dobrze dzięki własnościom konserwującym oleju.
Jak ktoś nie wierzy to niech wrzuci do starego zlanego z silnika oleju, nowego gwoździa i niech go wyciągnie po dwóch latach a zobaczy, że gwóźdź wygląda jak nowy.
Zużyty olej szkodzi silnikowi jak silnik pracuje a nie jak stoi przez kilka miesiący zimowych. To jest tylko moje zdanie a jak ktoś woli dmuchać na zimne to niech zmienia przed zimą. Ja nie zmieniam ani przed zimą ani po, tylko wtedy jak przychodzi pora na wymianę, czyli co 4tyś lub raz do roku jeśli bym jeździł mniej. :chopper2:
Awatar użytkownika
Luca
Klubowicz
 
Posty: 4995
Rejestracja: 25 mar 2008, 09:30
Lokalizacja: KIELCE okolice
Motocykl: Jinlun250>XVS1100>GL1500
Płeć: mężczyzna

Docieranie silnika

Postautor: scOti dodano: 08 gru 2008, 14:52

Luca, kiedys inne silniki robili niz teraz - powiedzial bym ze nawet bardziej wytrzymale.

Jeszcze co do szkodliwosci oleju ktory stoji - to swoja droga, moze kilka mc to nie duzo zeby byl szkodliwy, ale po tych kilku miesiacach traci troche jakosciowo, i nie zapewnia nalezytej ochrony.
scOti
 

Docieranie silnika

Postautor: Luca dodano: 08 gru 2008, 16:15

scOti pisze: ale po tych kilku miesiacach traci troche jakosciowo, i nie zapewnia nalezytej ochrony.

W momencie gdy piszesz tego posta to olej w twoim motocyklu traci swoje własności, gdy śpisz on nie śpi tylko ciągle pogarsza się jakościowo. :D
Nie dajmy się zwariować, to, że olej się starzeje, nie znaczy, że po kilku miesiącach nie chroni wystarczająco silnika. Określone są proste zasady, które wystarczy przestrzegać i silnikowi nic nie będzie. Wystarczy nie kupować oleju starszego niż trzy lata, wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta lub raz do roku, jeśli jeździ się mało.
Pewnie, że zalewanie silnika nowym olejem przed zimą będzie dobre dla silnika ale wcale przez to silnik więcej nie przejedzie, jeśli zrobimy to na wiosnę.
Bardziej sposób eksploatacji ma wpływ, niż to, że silnik stoi przez zimę na starym oleju.
O motocykl trzeba dbać ale nie ma co przesadzać, no chyba, że ktoś lubi często wymieniać olej to niech sobie wymienia. Źle nie robi, tylko trochę bardziej kosztownie. :piwo:
Awatar użytkownika
Luca
Klubowicz
 
Posty: 4995
Rejestracja: 25 mar 2008, 09:30
Lokalizacja: KIELCE okolice
Motocykl: Jinlun250>XVS1100>GL1500
Płeć: mężczyzna

Docieranie silnika

Postautor: scOti dodano: 08 gru 2008, 22:29

Luca, po kilkuset km jazdy juz olej zachowuje sie inaczej a jeszcze jak sa takie roznice temperatur jak teraz? Uwazasz ze to nie ma wplywu?
scOti
 

Docieranie silnika

Postautor: Luca dodano: 09 gru 2008, 13:14

scOti pisze:Luca, po kilkuset km jazdy juz olej zachowuje sie inaczej a jeszcze jak sa takie roznice temperatur jak teraz? Uwazasz ze to nie ma wplywu?

Ma wpływ ale zbyt mały by się tym przejmować :mrgreen:
Równie dobrze mozna po każdej jeździe wymieniać olej na nowy bo ten na którym już przejechaliśmy kilka kilometrów nie jest tak dobry jak ten nowy prosto ze sklepu. :mrgreen:
Nie ma co się dalej rozwodzić na ten temat bo i tak każdy będzie robił tak jak uzna za słuszne. :piwa:
Awatar użytkownika
Luca
Klubowicz
 
Posty: 4995
Rejestracja: 25 mar 2008, 09:30
Lokalizacja: KIELCE okolice
Motocykl: Jinlun250>XVS1100>GL1500
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wszystko na temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości