Dyskusje nad gotowaniem łańcuchów

Motocykle 125ccm, Lifan LF-250, Jinlun 250, Jinlun 150, Challenger 200, Zipp, Cruiser 250, inne...
moderatorzy: Luca, beniamin82

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 21:16

wydech pisze:Mariusz definicja http://pl.wikipedia.org/wiki/Hartowanie


http://pl.wikipedia.org/wiki/Odpuszczanie

Ja bym jednak nie gotował -ale każdy może jeśli taka wola.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1167
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: wydech dodano: 06 lut 2015, 21:20

zakładając ze uda się przekroczyć 150 stopni
Odpuszczanie niskie
Przeprowadza się je w temperaturach w granicach 150–250 °C. Celem jego jest usunięcie naprężeń hartowniczych, przy zachowaniu w strukturze wysokiego udziału martenzytu, a przez to zachowanie wysokiej twardości. Stosuje się przy narzędziach.
Awatar użytkownika
wydech
Klubowicz
 
Posty: 1225
Rejestracja: 14 lis 2012, 20:09
Lokalizacja: okolice Torunia
Motocykl: TS 350+GSF 600
Płeć: mężczyzna
Wiek: 51

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 21:23

No tak - ale hartowanie to naprawdę wielka sztuka i zapis o zachowaniu wysokiej twardości nie znaczy że o twardości nie zmienionej w stosunku do "wsadu". A osiągnięcie 150 stopni by zagotować olej? Co za problem?
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1167
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Bayer83 dodano: 06 lut 2015, 21:25

do temperatury 500 stopni nic złego się nie stanie również, sprężyny raczej słabej wytrzymałości nie mają ;)
czy to całe gotowanie cokolwiek pomoże tego jeszcze na 100% nie wiemy, dobrze że ktoś chce to przetestować i podzielić się obserwacjami :)
Wolność słowa - prawo do publicznego wyrażania własnego zdania oraz poglądów, a także jego poszanowania przez innych.
Awatar użytkownika
Bayer83
Forumowicz
 
Posty: 206
Rejestracja: 19 sty 2015, 21:23
Lokalizacja: Cieszanów
Motocykl: FYM FY250
Płeć: mężczyzna
Komunikator: 2063003
Wiek: 41

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Michał_66 dodano: 06 lut 2015, 21:27

dobra spadam stąd bo już nie mogę tego czytać nawet, bo te wywody zaczynają przypominać dyskusje na temat ile jest cukru w cukrze
Michał_66
 

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 21:33

Michał_66 pisze:dobra spadam stąd bo już nie mogę tego czytać nawet bo te wywody zaczynają przypominać dyskusje na temat ile jest cukru w cukrze


A nie po to jest forum? Michał -byłeś kiedyś w profesjonalnej hartowni? Znasz jakiegoś hartownika? A ja miałem okazję nawet pracować i powiem CI z wiedzą tzw. ogólną to możesz najwyżej do koszyczka elementy układać. Kto inny będzie decydował w jaką temperaturę i na jak długo włoży to do pieca. A i tak najlepsi potrafią zepsuć wsad pieca. Temat więc nie jest taki prosty jak próbujesz ośmieszyć porównaniami komediowymi.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1167
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: wydech dodano: 06 lut 2015, 21:33

Mariusz mówimy o chińskim łańcuchu który wyciąga się jak gumka z majtek. a nie o stali chirurgicznej,
Tata opowiadał mi ze kiedyś łańcuchy gotowali w towocie, ale czy to coś dawało nie wiem. Nie mogę już go zapytać
Awatar użytkownika
wydech
Klubowicz
 
Posty: 1225
Rejestracja: 14 lis 2012, 20:09
Lokalizacja: okolice Torunia
Motocykl: TS 350+GSF 600
Płeć: mężczyzna
Wiek: 51

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 21:39

wydech pisze:Mariusz mówimy o chińskim łańcuchu który wyciąga się jak gumka z majtek. a nie o stali chirurgicznej,
Tata opowiadał mi ze kiedyś łańcuchy gotowali w towocie, ale czy to coś dawało nie wiem. Nie mogę już go zapytać


Napisałem że polecam pod rozwagę wiedzę na ten temat- można się nad nią pochylić a można obśmiać i robić tak jak "wszyscy" piszą na forum. Ale Panowie- trochę odpowiadzialności bo kiedyś wiedzę zdobywało się w szkołach a dziś na "google". A tam są i prawdy i bzdury które 100 razy powtórzone stają się prawdą.
Może więc nie warto torpedować ot tak dla zasady postu o zgłębienie tematu zanim się zacznie działać?
Nie napisałem Wam tego na złość ale po to by podzielić się wątpliwościami - a każdy zrobi jak uważa.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1167
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Michał_66 dodano: 06 lut 2015, 21:41

czy mówimy o chińskim czy o innym każdy łańcuch po hartowaniu i tak jest odpuszczony bo w przeciwnym razie byłby za twardy i by pękał i z pełną świadomością piszę że gotowanie w oleju mu nie zaszkodzi
Michał_66
 

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Bayer83 dodano: 06 lut 2015, 21:41

Wolność słowa - prawo do publicznego wyrażania własnego zdania oraz poglądów, a także jego poszanowania przez innych.
Awatar użytkownika
Bayer83
Forumowicz
 
Posty: 206
Rejestracja: 19 sty 2015, 21:23
Lokalizacja: Cieszanów
Motocykl: FYM FY250
Płeć: mężczyzna
Komunikator: 2063003
Wiek: 41

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wszystko na temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron