close

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, że używamy informacji zapisanych na urządzeniach końcowych użytkowników przy pomocy plików cookies, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza, że użytkownik wyraża zgodę na ich zapisywanie.

Opony

Motocykle 125ccm, Lifan LF-250, Jinlun 250, Jinlun 150, Challenger 200, Zipp, Cruiser 250, inne...
moderatorzy: Luca, beniamin82

Opony

Postautor: NIKT dodano: 06 sty 2017, 13:39

Siema,
najprawdopodobniej czeka mnie wymiana opon i w zwiazku z tym, że moje doświadczenie w tej materii jest znikome czy macie może jakieś godne polecenia sklepy internetowe lub inne źródła ? (Pkt.1 Tanio) :D

Zastanawiam sie nad oponami Metzeler me 888 marathon ultra, ponieważ Metzeler z8 nie robia 130/90R16 :/

Chyba ze macie inne propozycje (oby na mokrym trzymala jak szalona :P)
"Boso ale w ostrogach"
Awatar użytkownika
NIKT
Klubowicz
 
Posty: 1556
Rejestracja: 10 lut 2013, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Motocykl: Keeway Cruiser
Tel. kom.: 661557838
Płeć: mężczyzna
Wiek: 34

Re: Opony

Postautor: beniamin82 dodano: 06 sty 2017, 13:57

Zależy od budżetu. Ja zakupiłem Dunlopa na tył i metzelera lasertec na przód. Za rocznik 2013 zapłaciłem pół ceny.
Tył jeszcze mają (to opona z napisem Harley Davidson)
http://www.24opony.pl/opony,0,38322/dun ... ar-tl.html

A i przód się jeszcze uchował:
http://www.24opony.pl/opony,0,22576/met ... t-tl-.html

Ja myślę że przy naszych prędkościach to rocznik 2013 da radę.
Obrazek
Awatar użytkownika
beniamin82
Klubowicz
 
Posty: 6665
Rejestracja: 21 cze 2009, 16:04
Lokalizacja: Zielina k.Krapkowic
Motocykl: Z125->Cruiser 250->BN251
Tel. kom.: 506177711
Płeć: mężczyzna
Wiek: 42

Re: Opony

Postautor: artk2 dodano: 06 sty 2017, 20:23

beniamin82 pisze:Ja myślę że przy naszych prędkościach to rocznik 2013 da radę.


Nie zamierzam się wymądrzać, ale powtórzę tylko opinię mojego znajomego oponiarza: czy opona jeździ, czy leży sobie spokojnie w magazynie, to po 4 latach staje się praktycznie niebezpieczna, bo traci swoje właściwości fizyczno-chemiczne (że niby guma się starzeje) i dlatego nie należy kupować opon starszych niż 2 lata. Jest to opinia oczywiście oponiarza od samochodów, ale myślę że tu wielkiej różnicy w technologii nie ma.
Awatar użytkownika
artk2
Forumowicz
 
Posty: 237
Rejestracja: 01 sie 2014, 19:14
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Keeway Superlight 125 Starling
Płeć: mężczyzna
Wiek: 51

Re: Opony

Postautor: Morph dodano: 06 sty 2017, 20:36

Bo oponiarze o swój biznes dbają ,ja w tikaczu mam koreańskie opony z 1999 r i jakoś jeżdżę i oponom nic się nie dzieje _bezradny ,na wiosnę je wymienię tylko dlatego ,że sliki się zrobiły :D
Nie jeździj szybciej niż Twój anioł stróż potrafi latać
Obrazek
Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Na przykład , gdy idę do monopolowego boję się, że będzie zamknięty.
Awatar użytkownika
Morph
Klubowicz
 
Posty: 1744
Rejestracja: 18 maja 2013, 17:39
Lokalizacja: Podbeskidzie
Motocykl: Romet R250 / Honda CBF600s
Płeć: mężczyzna
Wiek: 53

Re: Opony

Postautor: garfik dodano: 06 sty 2017, 21:05

Morph pisze:Bo oponiarze o swój biznes dbają ,ja w tikaczu mam koreańskie opony z 1999 r i jakoś jeżdżę i oponom nic się nie dzieje _bezradny ,na wiosnę je wymienię tylko dlatego ,że sliki się zrobiły :D

No, to że dbają to z jednej strony oczywiste. Podobno, gdy opona jest przechowywana w porządnych warunkach, to spokojnie przez kilka lat praktycznie się nie starzeje.
Ale tyś Waść hardkor jesteś, bo na oponach w wieku mojej córki nie odważyłbym się nawet na hulajnodze jeździć!

A tak poważnie, to guma jednak się nie tylko ściera, ale i starzeje - zwłaszcza gdy nie jest przechowywana w suchym, ciepłym i nieosłonecznionym magazynie tylko jeździ. I kilkunastoletnie kapcie to kuszenie losu.

A co do pytania NIKTa (tak to się odmienia...?) to teraz i tak jest zima, jeżdżenie nie kusi i spokojnie można popolować.
Mi się udało na allegrze jesienią ustrzelić komplet rocznych (z połowy 2015) Heidenau do nornicy za, uwaga... 120 zł z przesyłką.
Nie tylko świeże ale i niezużyte.

Tylko trzeba cierpliwie szukać.
--
90% wypadków wydarza się w domu. ZAKAZAĆ DOMÓW!
Those, who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety - Benjamin Franklin

KOTY. KOTY SĄ MIŁE.
Awatar użytkownika
garfik
Forumowicz
 
Posty: 635
Rejestracja: 26 wrz 2015, 21:54
Lokalizacja: Warszawa - Grochów
Motocykl: Nornica - Yamaha XJ 600 N
Płeć: mężczyzna
Wiek: 54

Re: Opony

Postautor: beniamin82 dodano: 06 sty 2017, 21:32

Jacek Młodawski

Specjalista ds. Technicznych

Continental

Większość oferowanych na sprzedaż towarów posiada szczegółowe informacje o produkcie. Są to dane techniczne, kraj produkcji, przeznaczenie, itp. Wśród nich jest również data produkcji, która w przypadku opon została zakodowana w numerze DOT. Numer ten jest umieszczony na ścianie bocznej i składa się z 12 znaków. Jest to ciąg liter i cyfr, z których cztery ostatnie oznaczają datę produkcji, gdzie dwie pierwsze to tydzień a dwie kolejne to rok, np. 4006 - oznacza, że opona została wyprodukowana w 40 tygodniu (początek października) 2006 roku. Na rynku zapewne można jeszcze znaleźć opony wyprodukowane przed 2000 rokiem. W oznaczeniu daty produkcji posiadają one trzy cyfry i znak trójkąta, które czytamy w analogiczny sposób, czyli data 498 oznacza 49 tydzień 1998 r.
Zwróćmy uwagę, że cały czas mówimy tylko o dacie produkcji, ponieważ opony, w porównaniu np. do wyrobów spożywczych, nie posiadają daty ważności, gdyż nie są produktem łatwo psującym się. Opony starzeją się na skutek fizycznych i chemicznych procesów, takich jak promieniowanie UV, wilgotność, ciepło i zimno, itd. Aby przeciwdziałać tym zjawiskom, mieszanki gumowe, z których wykonane są opony zawierają substancje zapobiegające reakcjom, które zmniejszają właściwości użytkowe opon. Dzięki temu mamy gwarancję, że opona składowana w prawidłowy sposób nawet przez wiele lat, dzięki swym odpowiednim właściwościom, zachowuje cechy nowej opony.
Co godne uwagi i warte podkreślenia, gdyż bardzo obrazowo wskazuje, jak małe znaczenie ma wpływ wieku opony ma jej jakość. W przypadku nietypowych rozmiarów opon ultra high performance, na przykład tych przeznaczonych do bardzo drogich samochodów, montaż ogumienia z bieżącej produkcji jest majczęściej fizycznie niemożliwy. Sprzedaż tych aut liczona jest w ciągu roku w sztukach, co za tym idzie opon też. Przyczyna jest prozaiczna - proces produkcyjny wymusza wytworzenie minimalnej ilości produktu. Bywa, że niektóre rozmiary opon produkowane są raz na rok lub nawet rzadziej i nie zmienia to faktu, że montowane po roku czy dwóch nadal spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Zdarza się więc, że dla uzytkowników Porsche, czy Ferrari nie ma opon nowszych niż dwuletnie, gdyż tak zaplanowana jest produkcja.
Według informacji Niemieckiego Stowarzyszenia Serwisów Oponiarskich przygotowanej we współpracy z producentami opon, poprzez pojęcie "właściwego składowania opony" rozumiemy fakt, że opona, która była prawidłowo przechowywana przez maksymalnie 5 lat uchodzi za oponę nową, a co za tym idzie jej zdolność do zastosowania nie zmniejszyła się. Sprzedaż i montaż takich opon z technicznego punktu widzenia nie powoduje żadnych zastrzeżeń.
Zgodnie z Polską Normą PN-C94300-7 "Ogumienie - pakowanie, przechowywanie i transport" opony do 3 lat od daty ich produkcji mogą być swobodnie wprowadzone, magazynowane, dystrybuowane i sprzedawane, zachowując jednocześnie wszystkie swoje parametry w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji. Jednocześnie zgodnie z ustawą (Dz. U. 02.141.1176 z dnia 27 lipca 2002 r.) "O szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej" oraz w myśl stosownej zmiany Kodeksu Cywilnego, każdemu konsumentowi przysługuje dwuletnia gwarancja na zakupione opony, liczona od daty ich zakupu. W zawiązku z powyższym bezpieczeństwo eksploatacji opony jest formalnie zagwarantowane końcowemu użytkownikowi przez okres 5 lat od daty produkcji opony.
Mając na uwadze satysfakcję z naszych produktów, Continental również udziela na swoje opony 60-cio miesięcznej gwarancji od daty ich produkcji. Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że kilkuletnia nowa opona jest pełnowartościowym produktem, który możemy bezpiecznie użytkować.


Bardzo podobną informację dostał kolega oficjalnie z Dębicy.
Obrazek
Awatar użytkownika
beniamin82
Klubowicz
 
Posty: 6665
Rejestracja: 21 cze 2009, 16:04
Lokalizacja: Zielina k.Krapkowic
Motocykl: Z125->Cruiser 250->BN251
Tel. kom.: 506177711
Płeć: mężczyzna
Wiek: 42

Re: Opony

Postautor: Morph dodano: 06 sty 2017, 22:00

Z oponami jest jak z olejami ,ilu użytkowników tyle opinii ,nie każę nikomu jeździć na 18 letnich oponach ,ale też niech nikt mi nie opowiada pierdół,że 2 letnie opony są do wyrzucenia :lanie:
Nie jeździj szybciej niż Twój anioł stróż potrafi latać
Obrazek
Klaustrofobia to lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Na przykład , gdy idę do monopolowego boję się, że będzie zamknięty.
Awatar użytkownika
Morph
Klubowicz
 
Posty: 1744
Rejestracja: 18 maja 2013, 17:39
Lokalizacja: Podbeskidzie
Motocykl: Romet R250 / Honda CBF600s
Płeć: mężczyzna
Wiek: 53

Re: Opony

Postautor: dziadek zbyszek dodano: 06 sty 2017, 22:03

Najlepsze opony, najlepsze kaski i motury V-max 80 km/h _bezradny
Im bardziej jesteś przekonany że masz niezawodne terenowe auto, tym dalej pójdziesz po traktor
Awatar użytkownika
dziadek zbyszek
Klubowicz
 
Posty: 2223
Rejestracja: 16 sty 2013, 17:01
Lokalizacja: Poznań powiat wieś
Motocykl: Soft 2 Szpetny xj600N Szpetka
Tel. kom.: 698282838
Płeć: mężczyzna
Wiek: 70

Re: Opony

Postautor: garfik dodano: 06 sty 2017, 22:51

Morph pisze:Z oponami jest jak z olejami ,ilu użytkowników tyle opinii ,nie każę nikomu jeździć na 18 letnich oponach ,ale też niech nikt mi nie opowiada pierdół,że 2 letnie opony są do wyrzucenia :lanie:

Zimówki zmieniłem w zeszłym roku, poprzednie miały 10 lat... Po prostu głupio się jakoś na nich czułem już ;p
dziadek zbyszek pisze:Najlepsze opony, najlepsze kaski i motury V-max 80 km/h _bezradny

Jak oponka strzeli to i przy 50 km/h będzie nieciekawie... Jak wyskoczy z boku ciężarówka i przywali się głową to chyba lepiej mieć na niej porządny kask a nie atrapę... Nawet jadąc komarkiem 30 km/h...

Myślę, że w każdym temacie trzeba zachować rozsądek. Nie ma co się wygłupiać i wymieniać kapci co 2 a nawet co 4 lata, choć jak kogoś stać to czemu nie.
Ale z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że w pewnych sytuacjach warto zainwestować w POTENCJALNE bezpieczeństwo. To jak z ubezpieczeniem mieszkania - nikt nie zakłada, że będzie miał pożar.
--
90% wypadków wydarza się w domu. ZAKAZAĆ DOMÓW!
Those, who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety - Benjamin Franklin

KOTY. KOTY SĄ MIŁE.
Awatar użytkownika
garfik
Forumowicz
 
Posty: 635
Rejestracja: 26 wrz 2015, 21:54
Lokalizacja: Warszawa - Grochów
Motocykl: Nornica - Yamaha XJ 600 N
Płeć: mężczyzna
Wiek: 54

Re: Opony

Postautor: Hangman dodano: 06 sty 2017, 23:10

Na przyczepce mam w pełni sprawne, nigdzie nie zmurszałe i niepopękane, z głębokim bieżnikiem i do tego miękkie opony wyprodukowane w DDR.
Nie stosowali wówczas planowego starzenia się produktu.
Chcesz szczęścia przez rok to się ożeń, a jak na całe życie to kup moto...
Nie mówcie mojej ......
Hangman
Forumowicz
 
Posty: 557
Rejestracja: 09 lis 2016, 19:15
Lokalizacja: Szamotuły
Motocykl: ADV125, Honda Pacific Coast
Płeć: mężczyzna

Następna

Wróć do Wszystko na temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

cron