close

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, że używamy informacji zapisanych na urządzeniach końcowych użytkowników przy pomocy plików cookies, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza, że użytkownik wyraża zgodę na ich zapisywanie.

Zabytkowym na kategorię B ?

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: Snajper dodano: 09 lut 2020, 04:09

No to może ja troszkę zamieszam, bo mam inny pogląd na tę sprawę.

To nie chodzi o "Mnie się należy", ale o pewnego rodzaju promocję "motocyklizmu". Załóżmy że ktoś tam nie wpadłby na pomysł aby ci z kat B mogli jeździć na motocyklach. Przy obecnych wymaganiach egzaminacyjnych trzeba mieć naprawdę mocną motywację, aby zrobić sobie A. Średni poziom zdawalności wg danych WORDa to 25% czyli standardowo zdaje się za czwartym razem. Na razie nikt nie zrobił zestawienia ile osób najpierw spróbowało na 125 kach, a później złapało bakcykla i poszło powalczyć o A, ale sądzę, że to obecnie spora część motocyklistów co jeżdżą większymi pojemnościami. To ci co zaczynali od B w ciągu ostatnich lat zasilali szeregi KCM - czy się mylę? O zaletach bycia licznym środowiskiem chyba nie muszę nikomu mówić - usługi na rynku się rozwijają, ceny spadają (wystarczy prześledzić oferty używek), nawet jeśli chodzi o przepisy czytałem w Motocyklu, że w Warszawie rozmawiają o zmianie przepisów, aby motocykliści korzystali z bus pasów.

Powiem tak i przepraszam jeśli kogoś urażę. Gdyby nie możliwość jazdy z B, pewnie (mimo przygody z motocyklami jeszcze za PRL-u) nie poszedłbym do worda, aby osiem razy zdawać na A, a moja Młoda też raczej nie załapałaby bakcyla i nie robiła prawka na motorower, a teraz na 125, tylko kupiła sobie wypasionego smartfona. W sumie nawet KCM to byłaby dla mnie grupa "Dawców nerek" a Zlot/ Zjazd gwiaździsty w Częstochowie tylko irytowałby mnie bo nie mogę przejechać przez swoje miasto, bo się motocyklistom zachciało robić paradę ;) :)
----------------------------------------------
Obrazek Nie walcz z maszyną. Poznaj ją, zrozum, poczuj - niech stanie się częścią Ciebie.
Awatar użytkownika
Snajper
Klubowicz
 
Posty: 1289
Rejestracja: 29 cze 2015, 22:59
Lokalizacja: Częstochowa
Motocykl: BenycoBr125/Honda Deauville650
Tel. kom.: 698398528
Płeć: mężczyzna
Wiek: 55

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: Mariuszz dodano: 09 lut 2020, 07:50

Zgadzam się że Snajperem że "ustawa 125 " rozpowszechnia motocyklizmu w dobrym tego słowa znaczeniu. Ale czy jest sens ją rozszerzać ?
Zabytkowymi motocyklami nie zajmują się raczej ludzie dla których finanse są przeszkodą do zdobycia uprawnień. A jeśli ktoś ma problem mentalny, intelektualny lub manualny ze zdobyciem prawa jazdy "A" to niech nie jeździ.
Wątpię też szczerze powiedziawszy czy ktoś podejmie temat takiego rozszerzenia.
"Ustawa 125" raczej nie była pomysłem "dobrych wujków" ale osób które widziały potencjał w niszy biznesowej. Potencjalne dobrodziejstwa lub ich brak w związku z takim rozwiązaniem prawnym to już produkty uboczne zarobku na tej branży.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1161
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: dziadek zbyszek dodano: 09 lut 2020, 09:07

Mariuszz pisze:Zgadzam się że Snajperem że "ustawa 125 " rozpowszechnia motocyklizmu w dobrym tego słowa znaczeniu. Ale czy jest sens ją rozszerzać ?
Zabytkowymi motocyklami nie zajmują się raczej ludzie dla których finanse są przeszkodą do zdobycia uprawnień. A jeśli ktoś ma problem mentalny, intelektualny lub manualny ze zdobyciem prawa jazdy "A" to niech nie jeździ.
Wątpię też szczerze powiedziawszy czy ktoś podejmie temat takiego rozszerzenia.
"Ustawa 125" raczej nie była pomysłem "dobrych wujków" ale osób które widziały potencjał w niszy biznesowej. Potencjalne dobrodziejstwa lub ich brak w związku z takim rozwiązaniem prawnym to już produkty uboczne zarobku na tej branży.

100% racji w tym co Mariuszz napisałeś. Dodam jeszcze że od momentu wprowadzenia ustawy o 125 ceny ich poszły w górę, liczył ktoś ile zostało sprzedane?
Był już moment że „forsiaści” czuli parcie na ( nie na łowiectwo nie na myślistwo tylko) na noszenie broni i ubiorów myśliwskich i strzelectwo myśliwskie i resztę atrakcji. Oczywiście pomijając tradycyjną drogę zostania myśliwym, „pracując” na to od dziecka. Smutne że co niektórym się udało. W temacie zabytkowych motocykli też może przepchną kasę tam gdzie łapy polityków wyciągnięte :(
Im bardziej jesteś przekonany że masz niezawodne terenowe auto, tym dalej pójdziesz po traktor
Awatar użytkownika
dziadek zbyszek
Klubowicz
 
Posty: 2223
Rejestracja: 16 sty 2013, 17:01
Lokalizacja: Poznań powiat wieś
Motocykl: Soft 2 Szpetny xj600N Szpetka
Tel. kom.: 698282838
Płeć: mężczyzna
Wiek: 70

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: jacek.rc dodano: 09 lut 2020, 10:58

Ja natomiast uważam ,że uprawnienia żadne nie były by konieczne ,gdyby powszechna była odpowiedzialność za swoje czyny . Z tego co czytałem w necie o w/w propozycji to dotyczyć ma motorów na żółtych blachach ,czyli ceny już są wyśrubowane i w większości przypadków jeździłby nim ten co go m-cami składał .Ktoś wspomniał o autobusach i przypomniało mi się jak ojciec opowiadał mi ,że ma (wielu ) kierowców z tzw . prawem jazdy kaskaderskim ,mogli prowadzić Jelcza (autobus ) z przyczepą ,a nie mogli jechać Maluchem _bezradny . Ludzie nawet nie wiedzieli kto ich wiezie ,a ilu ludzi w tamtych czasach potrafiło się zmieścić do takiego Ogórka i do przyczepy wiedzą tylko Ci ,którzy w nich jeździli :D .
Show Must Go On
Awatar użytkownika
jacek.rc
Forumowicz
 
Posty: 2205
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:36
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Motocykl: KSL ,Cruiser ,VT-750,ADV -250
Płeć: mężczyzna

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: Gixer dodano: 09 lut 2020, 11:47

Mariuszz pisze: A jeśli ktoś ma problem mentalny, intelektualny lub manualny ze zdobyciem prawa jazdy "A" to niech nie jeździ.


nic dodać nic ująć :) :oklasky:
nie sztuką jest jechać,sztuką jest jeździć
Gixer
Klubowicz
 
Posty: 1930
Rejestracja: 18 maja 2013, 23:13
Motocykl: Honda CBR
Płeć: kobieta

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: zdzichu125 dodano: 09 lut 2020, 12:27

Jacku, przypomniałeś mi dojazd do szkoły. Dwadzieścia kilometrów,dzień w dzień jak sardynki. Ogórek z przyczepą i od przystanku do przystanku max trzeci bieg, ale dawał radę lato,zima. Jednak fajnie było, każdy każdego znał na całej trasie. Chyba że to była tylko młodość i tak człowiekowi mód po sercu płynie.
Awatar użytkownika
zdzichu125
Forumowicz
 
Posty: 613
Rejestracja: 27 mar 2014, 22:08
Lokalizacja: Kraków
Motocykl: K750, BMW R1150RT, JINLUN 250V
Płeć: mężczyzna

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: P_iter dodano: 10 lut 2020, 12:00

Mariuszz pisze:W Bielsku "za komuny" albo może to już było za raczkującego kapitalizmu (?) do WPK przyjmowali kierowców z kategorią "B" do prowadzenia autobusów po jakimś przyspieszonym kursie. Kaskaderami ich zwali...



To nie tylko w Bielsku. Praktycznie wszystkie większe miasta miały kierowców z tak zwaną "wkładką" na autobusy. Wojsko także. Nawet na ciężarowe ponad 3,5 t. Co ciekawe, były to uprawnienia ważne tylko w wojsku lub MPK czy MZK. Zapobiegało to ucieczce kierowców do innych firm, bo to komunikacyjni szkolili kierowców a oni po kursie i otrzymaniu uprawniań szybko uciekali do firm lepiej płacących. Poza komunikacją czy wojskiem "wkładka" była tylko świstkiem papieru.
P_iter
Forumowicz
 
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2020, 00:10
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: KSL
Płeć: mężczyzna
Wiek: 59

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: Mariuszz dodano: 10 lut 2020, 13:17

zdzichu125 pisze:Jacku, przypomniałeś mi dojazd do szkoły. Dwadzieścia kilometrów,dzień w dzień jak sardynki...... od przystanku do przystanku max trzeci bieg.....Jednak fajnie było, każdy każdego znał na całej trasie..... człowiekowi mód po sercu płynie.


:D Zdzichu, takie atrakcje są wciąż dostępne. Zostaw tylko auto w domu i rano udaj się na "busa".
Powrót do młodości gwarantowany.
A na następny dzień pewna korekta marzeń i powrót do auta. :D
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1161
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: garfik dodano: 20 lut 2020, 18:34

Snajper pisze:No to może ja troszkę zamieszam, bo mam inny pogląd na tę sprawę.

To nie chodzi o "Mnie się należy", ale o pewnego rodzaju promocję "motocyklizmu". Załóżmy że ktoś tam nie wpadłby na pomysł aby ci z kat B mogli jeździć na motocyklach. Przy obecnych wymaganiach egzaminacyjnych trzeba mieć naprawdę mocną motywację, aby zrobić sobie A. Średni poziom zdawalności wg danych WORDa to 25% czyli standardowo zdaje się za czwartym razem.
(...)

Powiem tak i przepraszam jeśli kogoś urażę. Gdyby nie możliwość jazdy z B, pewnie (mimo przygody z motocyklami jeszcze za PRL-u) nie poszedłbym do worda.

Dokładnie tak, ja też. I mnóstwo innych.

Myślę, że wystarczyłoby po prostu znieść jedno z trzech obowiązujących dziś kryteriów, czyli limit pojemności, zostawiając max moc i stosunek mocy do masy. Jeżeli uznajemy, że 125 jest w miarę bezpiecznym środkiem komunikacji dla człowieka mającego jakieś tam obycie z ruchem na drogach publicznych (a historia pokazała, że zdecydowanie tak), to stara powiedzmy 175 - mająca takie same osiągi (WSK 175 mały poniżej 15 koni) nie będzie się w praktyce różnić niczym, zaś takie zniesienie limitu pojemności będzie jedynie kolejnym krokiem ku upowszechnieniu motocykli.

Problem tylko z tym, że to są w dużej części dwusuwy... Co na to EKOLODZY? ;p
--
90% wypadków wydarza się w domu. ZAKAZAĆ DOMÓW!
Those, who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety - Benjamin Franklin

KOTY. KOTY SĄ MIŁE.
Awatar użytkownika
garfik
Forumowicz
 
Posty: 635
Rejestracja: 26 wrz 2015, 21:54
Lokalizacja: Warszawa - Grochów
Motocykl: Nornica - Yamaha XJ 600 N
Płeć: mężczyzna
Wiek: 54

Re: Zabytkowym na kategorię B ?

Postautor: Jack dodano: 20 lut 2020, 19:40

Ministerstwo odrzuciło projekt, nie będzie nowych uprawnień na B

https://www.scigacz.pl/Zadnych,zmian,w, ... 37590.html
Romet Kadet 50 -> Romet Mińsk 125 -> Romet Soft 125 -> Romet R 250 -> Yamaha FJ 1200
Awatar użytkownika
Jack
Klubowicz
 
Posty: 2234
Rejestracja: 15 cze 2012, 23:34
Lokalizacja: Podbeskidzie
Motocykl: Yamaha FJ 1200
Płeć: mężczyzna
Wiek: 56

Poprzednia

Wróć do Inne motocykle

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości