close

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, że używamy informacji zapisanych na urządzeniach końcowych użytkowników przy pomocy plików cookies, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza, że użytkownik wyraża zgodę na ich zapisywanie.

Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: Gembu dodano: 17 sty 2022, 17:18

Witam wszystkich w nowym roku :)
Pacjent Benyco Tekken 125
Silnik 157fmi ohc bez wałka wyrównoważającego
Obecny przebieg około 7500 km
W ubiegłym sezonie nawinąłem 4000 km, aż pewnego październikowego dnia zgasł po ostrzejszym hamowaniu do świateł.
Po dosyć długim piłowaniu rozrusznikiem odpalił ( w trakcie jednego cyklu świateł ) ale z silnika zaczęły dochodzić dziwne stuki w rytm pracy tłoka.
18km do domu jakoś dojechałem starając się tylko delikatnie gazem operować.
Okoliczne serwisy oczywiście nie chciały się podjąć choćby diagnozy bo "chińczyków nie robią" , albo taki z autoryzacją Zippa ( mają bliźniaczą konstrukcję VZ-5) "paaaaniee, zarobiony jestem"
Cóż, przyszła zima, ciemno wcześniej, myślę pogrzebię sam lub ze wsparciem, do wiosny może się uda ogarnąć ;)
Po spuszczeniu oleju, niestety było trochę opiłków i 2 takie dosyć dosyć, jakby ukruszony ząbek czy coś, w każdym razie nie złotawe ( obawa była, że to panewka stuka).
Nie udało się odnaleźć żadnego nadgryzionego elementu ani też z nadmiernym luzem, jednakże bardzo podejrzany okazał się wałek rozrządu i dźwigienki zaworowe.
Otóż jedna z krzywek jest mocno wytarta, aż zrobił się z jednej strony rant około 0,5mm, z kolei przylegająca dźwigienka jest w miejscu styku z krzywką mocno wypłaszczona.
We wrześniu jakoś, benek był na regulacji zaworów w warsztacie ( akurat tego się podjęli) bo słabo palił na rozgrzanym, i po tym zabiegu było wszystko cacy, ale po rozebraniu głowicy, zmierzony luz okazał znacznie większy niż trzeba ( już nie pamiętam ile wynosił)
Myślę sobie, cóż wymieni się i zobaczymy jaki będzie efekt ale pojawia się oczywiście problem z dostępnością dedykowanych części, gdzieś tam po archiwum allegro wiszą, że kiedyś były, w sklepach int. to samo, produkt był ale obecnie niedostępny :mur: Napisałem do głównego serwisu Benyco w grudniu, o możliwość sprowadzenia, ale milczą.
Robiąc własne śledztwo, udało mi się oględnie dopasować po wymiarach, że wałek teoretycznie pasuje od 163fml lub ZS169fmm przy czym mierząc krzywki na moim wałku oraz z danych na jakimś obrazku oryginału wychodzi wys. = 30mm a na tym do 169fmm jest 32mm
W ogóle mało który sprzedawca/producent pokazuje ten wymiar.
Wszystkie inne zgadzają się z obecnym
Pytanie po tym przydługim wstępie brzmi, czy mogę bezpiecznie założyć taki wałek z wyższymi krzywkami ( to się chyba nazywa, że będzie bardziej agresywny? ) ew. z czym się to wiąże albo jakie są przeciwskazania?
Dźwigienki zaworowe powinny wg. wymiarów podejść od 156fmi, tych na szczęście jest pod dostatkiem.

Pozdrawiam
Gembu.
Awatar użytkownika
Gembu
Forumowicz
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2021, 13:47
Lokalizacja: Piaseczno
Motocykl: Benyco Tekken
Płeć: mężczyzna

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: Damianos 980 dodano: 17 sty 2022, 23:22

I tak za bardzo nie masz wyjścia to zamontuj, po złożeniu ręcznie pokręć wałem żeby sprawdzić czy wszystko jest ok, następnie pokręć chwilę rozrusznikiem i nasłuchuj co się dzieje. Przypuszczam że nic się nie stanie ale przy takich eksperymentach lepiej być ostrożnym.
Awatar użytkownika
Damianos 980
Forumowicz
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2015, 16:19
Motocykl: Aprilia RX 125
Płeć: mężczyzna

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: Gembu dodano: 18 sty 2022, 17:25

Damianos, pewnie tak się skończy jak piszesz.
Kto nie ryzykuje nie pije szampana :D
Koszt tych elementów na szczęście niewielki i chyba warto spróbować. Jeśli nie uda się reanimować z tego co jest, zawsze z tyłu głowy jest włożenie całego, nowego piecyka :conf:
Może to nawet nie byłoby takie głupie suma sumarum, bo na alledrogo jako swapy proponują do tego modelu 156fmi, do którego części jest opór, a do 157fmi, jak na lekarstwo.

Pozdro.
Gembu
Awatar użytkownika
Gembu
Forumowicz
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2021, 13:47
Lokalizacja: Piaseczno
Motocykl: Benyco Tekken
Płeć: mężczyzna

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: beniamin82 dodano: 19 sty 2022, 09:35

GEMBU Poszedł PW.
Jak załatwisz to daj tutaj znać.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika
beniamin82
Klubowicz
 
Posty: 6680
Rejestracja: 21 cze 2009, 16:04
Lokalizacja: Zielina k.Krapkowic
Motocykl: Z125->Cruiser 250->BN251
Tel. kom.: 506177711
Płeć: mężczyzna
Wiek: 42

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: Damianos 980 dodano: 30 sty 2022, 02:41

Chyba operacja się udała i pacjent zmarł, bo nastała grobowa cisza :D
Awatar użytkownika
Damianos 980
Forumowicz
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2015, 16:19
Motocykl: Aprilia RX 125
Płeć: mężczyzna

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: Gembu dodano: 27 lut 2022, 23:13

Czołem,
operacja wygląda na udaną, pacjent jak na razie żyje :]
W sumie skończyłem składać przed weekendem.
Wałek poszedł ten wyższy od Hondy CRF230 / 163fml, dźwigienki od 156fmi. W trakcie zabiegów wyszło jeszcze, że pompa oleju się zacięła jednym z odłamków niewiadomo czego więc założyłem nową. Nie pasuje od 156fmi za małe koło zębate, ale pasuje od quada bashan 150 ;)
Przez ten weekend zrobiłem 40km, silnik pracuje równo,
pali od strzała, chyba będzie żył :_hura:

PS. Ani Benyco, ani żaden z kontaktów nie ogarnął oryginalnego wałka.

Pozdro.
Gembu
Awatar użytkownika
Gembu
Forumowicz
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2021, 13:47
Lokalizacja: Piaseczno
Motocykl: Benyco Tekken
Płeć: mężczyzna

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: jacek.rc dodano: 28 lut 2022, 10:25

Gratki za wytrwałość .Te silniki są mocno klonowane ,tak że prawie zawsze da się coś dokombinować . Pamiętam ,jak Przemkowi w Junaku padła cewka alternatora i nigdzie jej nie było _bezradny ,ale nie poddał się i znalazł ... też z jakiegoś qada i pojechał do Portugalii i działa do dziś :oklasky: .
Show Must Go On
Awatar użytkownika
jacek.rc
Forumowicz
 
Posty: 2215
Rejestracja: 16 sie 2012, 22:36
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Motocykl: KSL ,Cruiser ,VT-750,ADV -250
Płeć: mężczyzna

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: Damianos 980 dodano: 03 mar 2022, 03:56

Będzie większa moc bo masz wałek "sportowy" :D Testuj i sprawdź luz zaworowy po 300 km, tak dla pewności.
Awatar użytkownika
Damianos 980
Forumowicz
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2015, 16:19
Motocykl: Aprilia RX 125
Płeć: mężczyzna

Re: Wałek rozrządu - krzywki wyższe o 2mm

Postautor: Gembu dodano: 05 mar 2022, 21:16

Dzięki Panowie,
teraz tylko "jeździć, obserwować" :]

Pozdro. Gembu
Awatar użytkownika
Gembu
Forumowicz
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 maja 2021, 13:47
Lokalizacja: Piaseczno
Motocykl: Benyco Tekken
Płeć: mężczyzna


Wróć do Motocykle 125 ccm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość