close

Informacja dotycząca plików cookies
Informujemy, że używamy informacji zapisanych na urządzeniach końcowych użytkowników przy pomocy plików cookies, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Korzystanie z naszego serwisu internetowego oznacza, że użytkownik wyraża zgodę na ich zapisywanie.

Dyskusje nad gotowaniem łańcuchów

Motocykle 125ccm, Lifan LF-250, Jinlun 250, Jinlun 150, Challenger 200, Zipp, Cruiser 250, inne...
moderatorzy: Luca, beniamin82

Dyskusje nad gotowaniem łańcuchów

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 20:23

jacek.rc pisze:.....będę próbował starego przepisu :swir: ,kupiłem łój i go wysmażyłem (został czysty smar), teraz zmieszam go z pyłem grafitowym i następnie łańcuch na godzinkę do mikstury i gotować _:D .


Było by dobrze żeby nie pomylić łańcucha z frytkami.:). Tak ku przestrodze polecam wiadomości na temat hartowania, odpuszczania czyli ogólnie rzecz biorąc o obróbce cieplnej stali. Co innego gorący olej by lepiej wnikał a co innego gotować w oleju- można spieprzyć właściwości nadane przez producenta a potem narzekać na jakość wyrobu.
Wiem, stary przepis, dziadowie już tak robili ale.... Siostrę -chyba "Antka" też na 12 zdrowasiek do pieca wsadzili- ponoć wszystkim pomagało.
Nie ma na forum żadnego metalurga by się wypowiedział? Naprawdę - nie warto się powoływać na to czy różnica 140 czy 160 stopni ma wpływ na proces odpuszczania bo wyłapywanie tych subtelności czyni właśnie mistrza hartownika. A o tych dziś nie łatwo.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1168
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: krysz dodano: 06 lut 2015, 20:48

Coś Ci się Mariusz myli... nie jestem fachowcem w branży ulepszeń materiałów, ale w szkole uczono mnie, że żeby zahartować lub ulepszyć stal należy wypalić w dosyć wysokiej temp. Odwrotnie, czyli żeby rozhartować znów należy potraktować wysoką temperaturą. Gotowanie w oleju nie powinno wpłynąć na zmianę twardości mierzoną w Rockwellach (HRc). Piszą to bez opierania się o jakieś fachowe źródła...
"Nieważne jaki masz motocykl, ważne gdzie nim byłeś"
http://chomikuj.pl/krysz2/Podr*c3*b3*c5 ... uiser*27em
Awatar użytkownika
krysz
Klubowicz
 
Posty: 1563
Rejestracja: 21 cze 2011, 21:52
Lokalizacja: Łosice
Motocykl: Imperiale, Cruiser, Monkey
Tel. kom.: 602433923
Płeć: mężczyzna

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 20:50

krysz pisze:Coś Ci się Mariusz myli... nie jestem fachowcem w branży ulepszeń materiałów, ale w szkole uczono mnie, że żeby zahartować lub ulepszyć stal należy wypalić w dosyć wysokiej temp. Odwrotnie, czyli żeby rozhartować znów należy potraktować wysoką temperaturą. Gotowanie w oleju nie powinno wpłynąć na zmianę twardości mierzoną w Rockwellach (HRc). Piszą to bez opierania się o jakieś fachowe źródła...


No...chyba nie jesteś fachowcem.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1168
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Michał_66 dodano: 06 lut 2015, 21:00

aby rozhartować lub zahartować stal trzeba ją nagrzać do temperatury od 30-50 stopni wyższej od temperatury przemiany austenitycznej która dla stali wysoko węglowych z których wykonane są i zębatki i łańcuch wynosi ok 723 stopnie celsiusza więc gotowanie w oleju w temp. ok 100-120 stopni na pewno nie zmieni struktury stali
Michał_66
 

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 21:07

Michał_66 pisze:aby rozhartować lub zahartować stal trzeba ją nagrzać do temperatury od 30-50 stopni wyższej od temperatury przemiany austenitycznej która dla stali wysoko węglowych z których wykonane są i zębatki i łańcuch wynosi ok 723 stopnie celsiusza więc gotowanie w oleju w temp. ok 100-120 stopni na pewno nie zmieni struktury stali


Michał - operowanie pojęciami zahartować, rozhartować to wielkie uproszczenie. Było by fajnie jakby to było takie proste. A " gotować" w oleju można w znacznie wyższych temperaturach niż 100 - 120 stopni.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1168
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Michał_66 dodano: 06 lut 2015, 21:09

widocznie sobie nie zdajesz sprawy ile to jest 750 stopni ?
Michał_66
 

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: wydech dodano: 06 lut 2015, 21:11

Awatar użytkownika
wydech
Klubowicz
 
Posty: 1225
Rejestracja: 14 lis 2012, 20:09
Lokalizacja: okolice Torunia
Motocykl: TS 350+GSF 600
Płeć: mężczyzna
Wiek: 51

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Michał_66 dodano: 06 lut 2015, 21:13

no proszę nawet się pierdolnąłem o cztery stopnie mijają lata jednak od czasu kiedy uczyłem się metaloznawstwa :D
Michał_66
 

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: Mariuszz dodano: 06 lut 2015, 21:15

Michał_66 pisze:widocznie sobie nie zdajesz sprawy ile to jest 750 stopni ?


Ręki nie wsadzałem -ale przemiany następują już w niższych, znacznie niższych temperaturach. Odpuszczanie zaczyna się już od ok.150 stopni a zmiany strukturalne w stali już poniżej 100 stopni- tak coś majaczyli podczas moich nauk.
Awatar użytkownika
Mariuszz
Klubowicz
 
Posty: 1168
Rejestracja: 25 lis 2013, 09:18
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Motocykl: Suzuki DL 650
Płeć: mężczyzna
Wiek: 58

Re: Wiosenne serwisowanie Cruisera...

Postautor: wydech dodano: 06 lut 2015, 21:15

no i jeszcze definicja łoju http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C3% ... kuchnia%29, tak na wszelki wypadek
Awatar użytkownika
wydech
Klubowicz
 
Posty: 1225
Rejestracja: 14 lis 2012, 20:09
Lokalizacja: okolice Torunia
Motocykl: TS 350+GSF 600
Płeć: mężczyzna
Wiek: 51

Następna

Wróć do Wszystko na temat...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron